Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Świetlica Środowiskowa

Czcionka:

Gminna Świetlica Środowiskowa w Rajczy została uroczyście otwarta w czasie Dożynek Gminnych w dniu 03.09.2000r. Uroczystą wstęgę przeciął wójt Gminy Rajcza  Kazimierz Fujak oraz Jerzy Widzyk, sprawujący funkcję ministra w rządzie Jerzego Buzka. Do Świetlicy zawsze  chętnie przychodziły  dzieci, młodzież, a także dorośli.

Przez wiele lat prężnie działał w niej Ośrodek Szkolenia Kierowców, który był jedynym takim ośrodkiem szkoleniowym w naszej gminie. Ponadto młodzież  i dorośli chętnie przychodzili pograć w szachy,  w tenis  stołowy i inne gry świetlicowe .

W minionych latach organizowane były w Świetlicy :

- Turnieje Szachowe

- Konkursy Fotograficzne

- Wycieczki i Biesiady Turystyczne

- Wystawy

- Mikołajki

- Turnieje w Tenisie Stołowym

W ostatnich latach powstała  Sekcja Tenisa Stołowego  prowadzona przez  znanego trenera  Jerzego Krysztofa,  z której wyłonił się utalentowany zawodnik Mateusz Dadak . Obecnie odnosi on duże sukcesy w całym woj. śląskim  rozsławiając gminę Rajcza. Przez wiele lat działała również w Świetlicy Sekcja Tańca Nowoczesnego :  Break Dance. Chłopcy z tej  sekcji  wyjeżdżali na liczne konkursy .

W 2002 r. dzięki sponsorom podłączony został do Świetlicy  internet, który w ówczesnych latach był nowością i sprawił  ogromną radość dzieciom, młodzieży i dorosłym. Od wielu już lat działa w Świetlicy wolontariat prowadzony przez młodzież licealną, a obecnie gimnazjalną. W ramach spotkań, które odbywały się w soboty, udzielane były korepetycje z  różnych przedmiotów objętych programem nauczania . Prowadzona była także nauka gry na gitarze. Grupa wolontariuszy  opracowała program artystyczny z którym odwiedzała podopiecznych Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Rajczy. Przy okazji obdarowano pensjonariuszy drobnymi upominkami.

W 2007 r. do Świetlicy przeniesione zostało Gminne Centrum Informacji, które w tym okresie cieszyło się dużą popularnością. W  2013 r. dzięki  środkom finansowym Urzędu Gminy i dofinansowania Standardów Placówek Wsparcia Dziennego w Świetlicy została zmodernizowana kuchnia. Potrzeba takiej  nowoczesnej kuchni wynikała z wieloletniej pasji kulinarnej młodzieży świetlicowej.

W 2014 r. zrealizowany został  w tej kuchni projekt : „BĄDŹ ARTYSTĄ WE WŁASNEJ KUCHNI.” W projekcie  uczestniczyło 28 –ro dzieci i młodzieży.

Dzięki wieloletnim sponsorom Świetlicy  : A i G. Read  działa KLUB  KULINARNY. Wielokrotnie prowadzone były prelekcje dotyczące uzależnień  dla dzieci i młodzieży.

W ostatnich kilku latach zawiązała się stała współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Rajczy i organizowane są wspólnie:

- warsztaty kulinarne

- zajęcia sportowe

W Świetlicy ma również  Siedzibę Związek Emerytów, Sekcja Gołębiarzy, Siedziba Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Informacja Turystyczna. Świetlica Środowiskowa w Rajczy ma charakter rozwojowy i jest otwarta na potrzeby środowiska gminnego.

 

                                                                   

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE

 

LUDZIE GÓR

Gmina Rajcza - Twoje miejsce wypoczynku /FILM/

Kronika 2018

 

 

 

Kronika 2019

 

NA PASTWISKU / FILM/

Gmina Rajcza zimą

Gmina Rajcza zimą

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny