Projekty Unijne
Środki finansowe Unii Europejskiej są pomocne w funkcjonowaniu wielu instytucji kultury, a nieraz dają one jedyną możliwość zorganizowania danego przedsięwzięcia. Z budżetu unijnego korzysta również Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Rajczy. Poniżej prezentujemy kilka, spośród wielu przeprowadzonych przez GOKiS projektów.
"Zima w Gminie Rajcza dla aktywnych i chętnych do poznania
lokalnego dziedzictwa kulturowego"
(styczeń- luty 2015)
Cele projektu:
-
promocja gminy, jako obszaru atrakcyjnego dla turystów,
-
zaprezentowanie miejscowych walorów środowiskowych, przyrodniczych oraz krajobrazowych poprzez organizację działań sportowych, turystycznych i rekreacyjnych,
-
pokazanie piękna i wartości drzemiących w lokalnym folklorze,
-
uatrakcyjnienie życia mieszkańców, przez umożliwienie udziału w wydarzeniach sportowych i kulturalnych.
W ramach projektu „Zima w Gminie Rajcza...” zorganizowanych zostało kilka wydarzeń:
-
Na przełomie stycznia i lutego miała miejsce trzydniowa impreza „Narciarski Rajd Chłopski”. To wydarzenie, z wieloletnią już tradycją, łączy w sobie sportową rywalizację - zawody w różnych dyscyplinach, z rozrywką - występy zespołów i zabawa. W ramach Rajdu Chłopskiego odbyły się także Targi Turystyczne, promujące gminę i cały region, a także inne miejscowości, z których przyjechali zawodnicy i zaproszeni goście.
-
15 lutego 2015 roku odbyły się zawody sportowe w „Slalomie Równoległym o Puchar Wójta Gminy Rajcza” na stokach góry Compel.
-
Tydzień później, 22 lutego 2015 roku, zorganizowane zostały na wyciągu „Skalanka” zawody sportowe „Mistrzostwa Powiatu Żywieckiego w Narciarstwie Alpejskim”.
"Kultywowanie tradycji, folkloru i produktów regionalnych oraz aktywnego trybu życia w Gminie Rajcza"
(maj – listopad 2014)
Cele projektu:
-
zachowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze gminy i regionu,
-
promowanie turystyki i aktywnego trybu życia,
-
poprawa atrakcyjności Gminy Rajcza pod względem turystycznym,
-
urozmaicenie życia mieszkańców.
Wydarzeniami, które odbyły się w ramach projektu były:
-
10 maja 2014 roku – „VIII Płosiady Gawyndziarskie w Rajcy”. Na to spotkanie przybyło wielu gawędziarzy z całej Żywiecczyzny. Wydarzenie ma nieocenioną wartość dla zachowania i pielęgnowania gwary górali żywieckich, co jest szczególnie istotne dla młodych uczestników i słuchaczy, którzy mają rzadką okazję obcowania z mową swoich przodków.
-
17 maja 2014 roku odbył się „VI Rajd Szlakami Papieskimi”, którego trasa prowadziła z Rycerki Górnej na Bendoszkę Wielką. Zwieńczeniem Rajdu była Msza Święta, a po niej wspólne ognisko z kiełbaskami przy akompaniamencie kapel góralskich.
-
Kolejnym wydarzeniem był „Piknik Pszczelarski”, który odbył się 13 lipca 2014 roku. W ramach tej imprezy zorganizowane zostały targi produktów pszczelarskich, a także koncerty zespołów muzycznych i wspólna zabawa.
-
20 lipca 2014 na parkurze w Rycerce Dolnej odbył się „Tor Odwagi Kuców i Koni Małych”. W zawodach wzięli udział jeźdźcy z całego powiatu żywieckiego.
-
W dniach 9 i 10 sierpnia 2014 roku odbyły się „Wawrzyńcowe Jarmarki”. To jedna z największych imprez w Gminie Rajcza, a związana jest z kultem św. Wawrzyńca – patrona miejscowego kościoła. Podczas imprezy odbyły się występy artystyczne, sprzedaż wyrobów rękodzieła ludowego oraz innych produktów, a także degustacja potraw regionalnych. Najważniejszym punktem programu było zapalenie ogromnego ogniska- czyli tradycyjnej hudy.
-
24 sierpnia 2014 roku zorganizowano „Dożynki Gminne”. W ramach tego wydarzenia odbył się konkurs Wieńców Dożynkowych, a także barwny korowód, dziękczynna Msza Święta za zebrane plony, a następnie występy zespołów i kapel regionalnych oraz poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich.
-
Od maja do listopada 2014 roku prowadzona była w Centrum Kultury w Rajczy nauka gry na skrzypcach, które prowadzone były przez wykształconego skrzypka.
-
Również od maja do listopada 2014 roku, raz w tygodniu odbywały się zajęcia ze zdobnictwa bibułkowego, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Prowadzone były przez miejscową twórczynię ludową.
-
Od maja do listopada 2014 roku w Świetlicy Środowiskowej w Zwardoniu prowadzone były zajęcia, podczas których dzieci i młodzież miały okazję poznać elementy tradycji i folkloru górali żywieckich. Uczestniczyły one w zajęciach z tańca i śpiewu, prowadzonych przez instruktora.
"Organizacja Międzynarodowego i Ogólnopolskiego
Narciarskiego Rajdu Chłopskiego 2014"
(luty 2014)
Cele projektu:
-
promowanie Gminy Rajcza, zwłaszcza jej walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych, przez zorganizowanie na jej terenie zawodów sportowych, targów turystycznych i występów zespołów regionalnych,
-
poprawa jakości życia mieszkańców gminy, przez umożliwienie im udziału w wydarzeniach sportowo- kulturalnych,
-
zaprezentowanie i zachowanie elementów lokalnego folkloru i dziedzictwa kulturowego,
-
wzrost atrakcyjności gminy pod względem turystycznym.
Dzięki projektowi w dniach 7- 9 oraz 15 lutego 2014 roku odbył się „Międzynarodowy i Ogólnopolski Rajd Chłopski Rajcza 2014”. W trakcie imprezy przeprowadzony został między innymi Konkurs Wiedzy Krajoznawczej o Beskidzie Żywieckim. Przez Rajczę przemaszerował barwny korowód zawodników, zaproszonych gości, zespołów i kapel regionalnych, a ponadto zorganizowano targi turystyczne. Odbyły się zawody w różnych dyscyplinach i kategoriach, takie jak: bieg górski „Wilcze Gronie”, Otwarty Bieg Narciarski „Beskidy Bez Granic”, „Bieg Dziadowski” oraz „Zjazd Na Byle Cym”. W Centrum Kultury w Rajczy odbyły się występy zespołów i wspólna zabawa wszystkich uczestników Rajdu.
"Rajcza i Košařiská – w obiektywie aparatu fotograficznego"
(maj – listopad 2012)
Cele projektu:
-
promocja obszaru polsko – czeskiego pogranicza i zwrócenie uwagi na jego walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe,
-
poznanie dziedzictwa kulturowego Polski i Czech,
-
aktywizacja środowisk młodzieżowych po obu stronach granicy.
W ramach projektu „Rajcza i Kosariska..." w lipcu oraz sierpniu 2012 roku odbyły się zajęcia i warsztaty fotograficzne, w których uczestniczyła młodzież polska i czeska. Zajęcia prowadzone były zarówno w Rajczy, jak i w Kosariskach. Ich efektem było zorganizowanie wystawy zdjęć, w gminach po obu stornach granicy. Kolejnym rezultatem projektu było wydanie albumu w języku polskim, czeskim i angielskim, z pracami uczestników warsztatów.
"Centrum Kultury w Rajczy – miejsce współpracy transgranicznej
polsko – słowackiej"
(czerwiec 2009 – maj 2010)
Cele projektu:
-
pogłębienie współpracy polsko – słowackiej,
-
promocja walorów turystycznych regionu transgranicznego,
-
uzupełnienie wyposażenia Gminnego Centrum Kultury, w celu poprawy komfortu przebywania w budynku i uczestniczenia w organizowanych wydarzeniach,
-
pogłębienie społecznej świadomości o lokalnym dziedzictwie kulturowym, przez organizację imprez tematycznych, a także warsztatów skierowanych do mieszkańców obszaru transgranicznego,
-
budowanie infrastruktury turystycznej regionu.
Na początku projektu zakupione zostało wyposażenie i sprzęt, niezbędne do sprawnego funkcjonowania Centrum Kultury w Rajczy. W kolejnych miesiącach zorganizowano między innymi konferencję p.t. „Dziedzictwo kulturowe na pograniczu Polsko – Słowacko – Czeskim”, a także cykliczne imprezy: „Piknik Pszczelarski”, „Święto Borówki”, w ramach którego odbył się „Międzynarodowy Przegląd Dudziarzy i Gajdoszy”, kolejne przedsięwzięcia to: „Wawrzyńcowe Jarmarki”, a także „Dożynki Gminne”. W październiku 2009 roku odbyły się polsko – słowackie warsztaty: „Rękodzieło Ludowe”, a w grudniu – „Mikołajki” dla dzieci z obu stron granicy. Projekt obejmował również organizację „Majówki Samorządowej”, a także „Dnia Dziecka”. Wiele z wymienionych przedsięwzięć miało na celu aktywizację także osób niepełnosprawnych.