Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekty Unijne

Czcionka:

        Środki finansowe Unii Europejskiej są pomocne w funkcjonowaniu wielu instytucji kultury, a nieraz dają one jedyną możliwość zorganizowania danego przedsięwzięcia. Z budżetu unijnego korzysta również Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Rajczy. Poniżej prezentujemy kilka, spośród wielu przeprowadzonych przez GOKiS projektów.

 

 

"Zima w Gminie Rajcza dla aktywnych i chętnych do poznania

lokalnego dziedzictwa kulturowego"

(styczeń- luty 2015)

 

Cele projektu:

 • promocja gminy, jako obszaru atrakcyjnego dla turystów,

 • zaprezentowanie miejscowych walorów środowiskowych, przyrodniczych oraz krajobrazowych poprzez organizację działań sportowych, turystycznych i rekreacyjnych,

 • pokazanie piękna i wartości drzemiących w lokalnym folklorze,

 • uatrakcyjnienie życia mieszkańców, przez umożliwienie udziału w wydarzeniach sportowych i kulturalnych.

 

W ramach projektu „Zima w Gminie Rajcza...” zorganizowanych zostało kilka wydarzeń:

 1. Na przełomie stycznia i lutego miała miejsce trzydniowa impreza „Narciarski Rajd Chłopski”. To wydarzenie, z wieloletnią już tradycją, łączy w sobie sportową rywalizację - zawody w różnych dyscyplinach, z rozrywką - występy zespołów i zabawa. W ramach Rajdu Chłopskiego odbyły się także Targi Turystyczne, promujące gminę i cały region, a także inne miejscowości, z których przyjechali zawodnicy i zaproszeni goście.

 2. 15 lutego 2015 roku odbyły się zawody sportowe w „Slalomie Równoległym o Puchar Wójta Gminy Rajcza” na stokach góry Compel.

 3. Tydzień później, 22 lutego 2015 roku, zorganizowane zostały na wyciągu „Skalanka” zawody sportowe „Mistrzostwa Powiatu Żywieckiego w Narciarstwie Alpejskim”.

 

 

"Kultywowanie tradycji, folkloru i produktów regionalnych oraz aktywnego trybu życia w Gminie Rajcza"

(maj – listopad 2014)

 

Cele projektu:

 • zachowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze gminy i regionu,

 • promowanie turystyki i aktywnego trybu życia,

 • poprawa atrakcyjności Gminy Rajcza pod względem turystycznym,

 • urozmaicenie życia mieszkańców.

 

Wydarzeniami, które odbyły się w ramach projektu były:

 1. 10 maja 2014 roku – „VIII Płosiady Gawyndziarskie w Rajcy”. Na to spotkanie przybyło wielu gawędziarzy z całej Żywiecczyzny. Wydarzenie ma nieocenioną wartość dla zachowania i pielęgnowania gwary górali żywieckich, co jest szczególnie istotne dla młodych uczestników i słuchaczy, którzy mają rzadką okazję obcowania z mową swoich przodków.

 2. 17 maja 2014 roku odbył się „VI Rajd Szlakami Papieskimi”, którego trasa prowadziła z Rycerki Górnej na Bendoszkę Wielką. Zwieńczeniem Rajdu była Msza Święta, a po niej wspólne ognisko z kiełbaskami przy akompaniamencie kapel góralskich.

 3. Kolejnym wydarzeniem był „Piknik Pszczelarski”, który odbył się 13 lipca 2014 roku. W ramach tej imprezy zorganizowane zostały targi produktów pszczelarskich, a także koncerty zespołów muzycznych i wspólna zabawa.

 4. 20 lipca 2014 na parkurze w Rycerce Dolnej odbył się „Tor Odwagi Kuców i Koni Małych”. W zawodach wzięli udział jeźdźcy z całego powiatu żywieckiego.

 5. W dniach 9 i 10 sierpnia 2014 roku odbyły się „Wawrzyńcowe Jarmarki”. To jedna z największych imprez w Gminie Rajcza, a związana jest z kultem św. Wawrzyńca – patrona miejscowego kościoła. Podczas imprezy odbyły się występy artystyczne, sprzedaż wyrobów rękodzieła ludowego oraz innych produktów, a także degustacja potraw regionalnych. Najważniejszym punktem programu było zapalenie ogromnego ogniska- czyli tradycyjnej hudy.

 6. 24 sierpnia 2014 roku zorganizowano „Dożynki Gminne”. W ramach tego wydarzenia odbył się konkurs Wieńców Dożynkowych, a także barwny korowód, dziękczynna Msza Święta za zebrane plony, a następnie występy zespołów i kapel regionalnych oraz poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich.

 7. Od maja do listopada 2014 roku prowadzona była w Centrum Kultury w Rajczy nauka gry na skrzypcach, które prowadzone były przez wykształconego skrzypka.

 8. Również od maja do listopada 2014 roku, raz w tygodniu odbywały się zajęcia ze zdobnictwa bibułkowego, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Prowadzone były przez miejscową twórczynię ludową.

 9. Od maja do listopada 2014 roku w Świetlicy Środowiskowej w Zwardoniu prowadzone były zajęcia, podczas których dzieci i młodzież miały okazję poznać elementy tradycji i folkloru górali żywieckich. Uczestniczyły one w zajęciach z tańca i śpiewu, prowadzonych przez instruktora.

 

 

"Organizacja Międzynarodowego i Ogólnopolskiego

Narciarskiego Rajdu Chłopskiego 2014"

(luty 2014)

 

Cele projektu:

 • promowanie Gminy Rajcza, zwłaszcza jej walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych, przez zorganizowanie na jej terenie zawodów sportowych, targów turystycznych i występów zespołów regionalnych,

 • poprawa jakości życia mieszkańców gminy, przez umożliwienie im udziału w wydarzeniach sportowo- kulturalnych,

 • zaprezentowanie i zachowanie elementów lokalnego folkloru i dziedzictwa kulturowego,

 • wzrost atrakcyjności gminy pod względem turystycznym.

 

Dzięki projektowi w dniach 7- 9 oraz 15 lutego 2014 roku odbył się „Międzynarodowy i Ogólnopolski Rajd Chłopski Rajcza 2014”. W trakcie imprezy przeprowadzony został między innymi Konkurs Wiedzy Krajoznawczej o Beskidzie Żywieckim. Przez Rajczę przemaszerował barwny korowód zawodników, zaproszonych gości, zespołów i kapel regionalnych, a ponadto zorganizowano targi turystyczne. Odbyły się zawody w różnych dyscyplinach i kategoriach, takie jak: bieg górski „Wilcze Gronie”, Otwarty Bieg Narciarski „Beskidy Bez Granic”, „Bieg Dziadowski” oraz „Zjazd Na Byle Cym”. W Centrum Kultury w Rajczy odbyły się występy zespołów i wspólna zabawa wszystkich uczestników Rajdu.

 

 

"Rajcza i Košařiská – w obiektywie aparatu fotograficznego"

(maj – listopad 2012)

 

Cele projektu:

 • promocja obszaru polsko – czeskiego pogranicza i zwrócenie uwagi na jego walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe,

 • poznanie dziedzictwa kulturowego Polski i Czech,

 • aktywizacja środowisk młodzieżowych po obu stronach granicy.

 

W ramach projektu „Rajcza i Kosariska..." w lipcu oraz sierpniu 2012 roku odbyły się zajęcia i warsztaty fotograficzne, w których uczestniczyła młodzież polska i czeska. Zajęcia prowadzone były zarówno w Rajczy, jak i w Kosariskach. Ich efektem było zorganizowanie wystawy zdjęć, w gminach po obu stornach granicy. Kolejnym rezultatem projektu było wydanie albumu w języku polskim, czeskim i angielskim, z pracami uczestników warsztatów.

 

 

"Centrum Kultury w Rajczy – miejsce współpracy transgranicznej

polsko – słowackiej"

(czerwiec 2009 – maj 2010)

 

Cele projektu:

 • pogłębienie współpracy polsko – słowackiej,

 • promocja walorów turystycznych regionu transgranicznego,

 • uzupełnienie wyposażenia Gminnego Centrum Kultury, w celu poprawy komfortu przebywania w budynku i uczestniczenia w organizowanych wydarzeniach,

 • pogłębienie społecznej świadomości o lokalnym dziedzictwie kulturowym, przez organizację imprez tematycznych, a także warsztatów skierowanych do mieszkańców obszaru transgranicznego,

 • budowanie infrastruktury turystycznej regionu.

 

Na początku projektu zakupione zostało wyposażenie i sprzęt, niezbędne do sprawnego funkcjonowania Centrum Kultury w Rajczy. W kolejnych miesiącach zorganizowano między innymi konferencję p.t. „Dziedzictwo kulturowe na pograniczu Polsko – Słowacko – Czeskim”, a także cykliczne imprezy: „Piknik Pszczelarski”„Święto Borówki”, w ramach którego odbył się „Międzynarodowy Przegląd Dudziarzy i Gajdoszy”, kolejne przedsięwzięcia to: „Wawrzyńcowe Jarmarki”, a także „Dożynki Gminne”. W październiku 2009 roku odbyły się polsko – słowackie warsztaty: „Rękodzieło Ludowe”, a w grudniu – „Mikołajki” dla dzieci z obu stron granicy. Projekt obejmował również organizację „Majówki Samorządowej”, a także „Dnia Dziecka”. Wiele z wymienionych przedsięwzięć miało na celu aktywizację także osób niepełnosprawnych.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE

 

LUDZIE GÓR

Gmina Rajcza - Twoje miejsce wypoczynku /FILM/

Kronika 2018

 

 

 

Kronika 2019

 

NA PASTWISKU / FILM/

Gmina Rajcza zimą

Gmina Rajcza zimą

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny